مجموعه "اعترافات" درباره جنگ تحمیلی - قسمت اول

اعتراف به تجهیز رژیم بعث عراق به سلاح شیمیایی توسط امریکا

شبکه تلویزیونی "ای. بی. سی" آمریکا گزارش داد: صدام حسین از یک شرکت آمریکایی بنام "آل کولاک" در بالتیمور، بیش از پانصد تن ماده شیمیایی بنام "فیودی گلیکول" خریداری نمود و این خرید علی‌رغم ممنوعیت فروش آن به عراق صورت گرفت. این شرکت تنها دو سال بعد گرفتار شد. "فیودی گلیکو" هنگامی که با محلول نمک مخلوط شود به گاز خردل تبدیل می‌گردد.
سه‌شنبه ۰۴ مهر ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ در طول جنگ تحمیلی عراق علیه ایران، رژیم بعث به طور گسترده از سلاح شیمیایی استفاده کرد. در این حملات، بیش از آنکه نظامیان مورد هدف قرار بگیرند، بمب‌های شیمیایی مرگبار بر سر مردم عادی و غیرنظامی فرود می‌آمد؛ به‌طوری‌که طی 378 مورد حمله شیمیایی عراق در طول 8 سال جنگ تحمیلی، در ایران مردم مناطقی از جمله بانه، مریوان، سردشت، پیرانشهر، سومار و... و در عراق مردم حلبچه، فاو، جزایر مجنون و... قربانی حملات شیمیایی عراق شدند. براساس آمار موجود، طی این حملات بیش از 50 هزار نفر شهید و زخمی شدند.

امروزه روشن شده است که دول غربی به طور گسترده به تجهیز شیمایی عراق می‌پرداختند تا رژیم بعث با استفاده از این سلاح‌ها به کشتار مردم ایران دست بزند. در این بین با توجه به اعتراف رسانه‌های امریکایی می‌توان به نقش ایالت متحده در تجهیز عراق به سلاح شیمیایی در طول جنگ تحمیلی پی برد.

در این رابطه، هفته‌نامه "نیوزویک" چاپ آمریکا، طی گزارشی با عنوان "گزارش ویژه" به اقدامات امریکا علیه ایران و ارائه مواد اولیه به عراق برای تولید سلاح شیمیایی اشاره کرد و نوشت: «اقدامات آمریکا علیه ایران در زمانی صورت پذیرفت که نیروهای ایران در حال پیشروی در مواضع عراقی‌ها بودند و این امر نه تنها از شکست عراق جلوگیری کرد بلکه... اقدامات محرمانه آمریکا و دیگر کشورهای اروپایی همچنین شامل اهدای تنکولوژی پیشرفته به عراق و فراهم کردن مواد اولیه‌ای که عراق با آن بتواند به تولید سلاح‌های شیمیایی و حتی هسته‌ای بپردازد می‌گردید.»

شبکه تلویزیونی "ای. بی. سی" آمریکا نیز در 20 شهریور 1369برابر با 11 سپتامبر 1990 در برنامه‌ای با عنوان "خطی بر روی ‌شن" به تشریح عملکرد امریکا و آلمان در تجهیز عراق به سلاح شیمیایی پرداخت و گزارش داد: «به دنبال فقدان هرگونه اعتراض عمومی، صدام حسین به توسعه مجتمع جنگ‌افزارهای شیمیایی مخفی خود که توسط شرکت‌های آلمان غربی در سامره در خارج از بغداد طراحی شده بود، ادامه داد.

صدام حسین از یک شرکت آمریکایی بنام "آل کولاک" در بالتیمور، بیش از پانصد تن ماده شیمیایی بنام "فیودی گلیکول" خریداری نمود و این خرید علی‌رغم ممنوعیت فروش آن به عراق صورت گرفت. این شرکت تنها دو سال بعد گرفتار شد. "فیودی گلیکو" هنگامی که با محلول نمک مخلوط شود به گاز خردل تبدیل می‌گردد.

زمانی‌که جنگ با ایران در سال 1988 به پایان رسید صدام‌حسین به توسعه و بسط شبکه‌های جنگ‌افزارهای پیشرفته ادامه داد که برپایه فن‌آوری‌ای که اروپایی‌ها و آمریکایی‌ها با کمال میل و اشتیاق در اختیار او قرار داده بودند، پایه‌گذاری کرده بود. او تاسیسات جدیدی را برای تولید گاز اعصاب گشود. او آزمایشات با جنگ‌افزارهای میکروبی را آغاز نمود...

ایالات متحده اطلاع دارد که تمامی این تأسیسات نظامی در چه محلی در عراق قرار دارند و همچنین اطلاع دارد که عراق گاز خردل و گاز اعصاب را در چه محلی تولید می‌نماید. در "سامره"، به عنوان مثال حدود سی‌وپنج میلی شمال بغداد، و در "هیله"، در جنوب بغداد.»

رادیو آمریکا نیز در تاریخ 11 مهر 1369 برابر با 3 اکتبر 1990 به ارائه گزارش درباره نقش امریکا در تجهیز عراق به سلاح شیمیایی پرداخت و گفت: «در گزارشی که دیروز در لوس‌آنجلس منتشر شد گفته می‌شود عراق با استفاده از تکنولوژی و آگاهی‌ای که شرکت‌های غربی در اختیار آن کشور قرار داده‌اند توانست به تولید سلا‌ح‌های شیمیایی و میکروبی بپرازد. این گزارش بویژه بر شرکت‌های آلمانی تأکید می‌ورزد.

به گزارشی که آلن سیرورمن در این زمینه تهیه کرده است توجه فرمائید: بیش از دویست شرکت در 21 کشور تجهیزات و مواد خامی را که عراق برای مقاصد نظامی استفاده می‌کند فراهم آورده‌اند. این اتهام در گزارش ویژه‌ای با عنوان ارتباط گاز سمی که سازمان خبرهای دفاعی خاورمیانه در پاریس برای مرکز سیماوزینتال تهیه کرده وارد آمده است. این گزارش فهرستی از تجهیزات گوناگون از سخت‌افزارهای دقیق حفاری تا ویروس‌های پزشکی را دربر می‌گیرد.

با این‌حال ماروین هایر رئیس مرکز وزینتال می‌گوید: جهان باید بیش از همه نگران توانایی تولید سلاح‌های شیمیایی که چنین تجهیزاتی به عراق داده است باشد.

می‌دانیم که صدام‌حسین از سلاح‌های شیمیای علیه ایرانیان در سال 1984 و علیه کردها عراق استفاده کرد که او بار دیگر آنها را بکار گیرد. چه کسی چنین اسلحه‌ای را به او داد؟ ما دادیم، غرب داد، در این گزارش از 207 شرکت نام برده می‌شود که 86 شرکت آلمانی هستند. گزارش مورد بحث همچنین از 18شرکت آمریکایی که دولت صدام از تجهیزات و فرآورده‌های آنها برای مقاصد نظامی استفاده کرده است نام می‌برد و می‌گوید: مرکز کنترل بیماری که زیر نظر دولت آمریکا قرار دارد ویروسی را ارائه داد که آزمایشگاه عراق آن را برای اجرای طرح تولید جنگ‌افزار میکروبی به کار گرفته است. یک سخنگوی این مرکز در آتلانتیک تأیید می‌کند که در سال 1985 یک پژوهشگر عراقی رشته‌ای از ویروس عامل تب معروف به نیل غربی را برای مطالعات پزشکی دریافت داشت.»

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات