بازتاب مقاومت مردم ایران در برابر رژیم بعث در رسانه‌های جهان

علی‌رغم توهم رژیم بعث عراق و حامیانش در تسلط یک هفته‌ای بر ایران، حمله این رژیم در روزهای نخست جنگ تحمیلی در مرزهای کشور با مقاومت مردمی مواجه گشت به طوری که خبر شکست رژیم بعث عراق به سرعت به سوژه رسانه‌های جهانی تبدیل شد. روزنامه‌ «واشنگتن پست» طی مقاله‌اي با اشاره به پیش‌بینی عراق درباره‌ تسخیر آبادان در چند روز نخست جنگ، اعلام کرد: «قدرت نیروهای ایرانی خیلی بیشتر از پیش‌بینی عراق است.»
سه‌شنبه ۰۲ مهر ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۴

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ علی‌رغم توهم رژیم بعث عراق و حامیانش در تسلط یک هفته‌ای بر ایران، حمله این رژیم در روزهای نخست جنگ تحمیلی در مرزهای کشور با مقاومت مردمی مواجه گشت به طوری که خبر شکست رژیم بعث عراق به سرعت به سوژه رسانه‌های جهانی تبدیل شد.

در جلد سوم کتاب «تاریخ ایران پس از انقلاب اسلامی» که توسط مؤسسه فرهنگی هنری مرکز اسناد انقلاب اسلامی منتشر شده است درباره بازتاب مقاومت مردم ایران در برابر تهاجم همه‌جانبه رژیم بعث عراق آمده است: در همان آغازین روزهای تجاوز رژیم بعث به ایران، خبرگزاری «رویترز» از لندن طی گزارشی عراق را آغازگر جنگ با ایران خواند و با اشاره به موضع ثابت ایران مبنی بر ادامه جنگ تا بیرون‌راندن کلیه‌ نیروهای متجاوز رژیم صدام از مناطق اشغال‌ شده‌ ایران، افزود: «در حال حاضر دولت عراق بیش از هر دولت دیگری علاقمند به برقراری آتش‌بس و پایان‌یافتن جنگ است.»

به گزارش رادیو صدای آمریکا، روزنامه‌ «نیویورک‌تایمز» طی مقاله‌اي به تحلیل برتری ایران در جنگ با عراق پرداخت و با تصریح بر اینکه مقاومت پیش‌بینی‌نشده ایرانی‌ها ناشی از شور و غرور ملی آنهاست نوشت: «ایران تحت نظر یک فرماندهی که تصور می‌رود در تهران باشد به مقاومت سرسختانه ادامه می‌دهد». روزنامه‌ «واشنگتن پست» هم طی مقاله‌اي با اشاره به پیش‌بینی عراق درباره‌ تسخیر آبادان در چند روز نخست جنگ، اعلام کرد: «قدرت نیروهای ایرانی خیلی بیشتر از پیش‌بینی عراق است.»

روزنامه‌ «گاردین» با اشاره به پیش‌بینی عراق در مورد دستیابی به یک پیروزی برق‌آسا به سبک رژیم اشغالگر قدس اعلام کرد: «قرار بود رسانه‌های گروهی جهان به‌صورت هم‌زمان در جریان این پیروزی قرار بگیرند. اما پس از یک‌ هفته از آغاز جنگ موقعیت تغییر کرد.» گاردین با اشاره به انتظار صدام نسبت به قیام مردم عرب‌زبان خوزستان بر ضد جمهوری اسلامی اظهار داشت: «مردم این منطقه بر خلاف تصوّر صدام در کنار ارتش و سپاه ایران بر ضد تجاوز صدام ایستادگی کردند.»

«مجله الحریه» هم نوشت: «بعد از گذشت یک‌هفته از شروع جنگ و تجاوز عراق بر ضد ایران، برای صدام روشن شد که حمله‌ نظامی برق‌آسای عراق رؤیایی بیش نیست. صدام این جنگ را « قادسیه‌ نو» نام‌گذاری کرده است. ولی برخی از مفسرین جهان، این جنگ را «قادسیه‌ برژینسکی» نامیده‌اند و می‌گویند این جنگ یکی از فیلم‌های « میکی ماوس» می‌باشد که بازیکنان آن نقش خود را به‌خوبی ایفا نکرده‌اند.

واکنش رژیم بعث به مقاومت مردم ایران

رژیم بعث که در ابتدای تجاوز خود به‌دلیل استفاده از غافلگیری ناشی از تجاوزگری توانسته بود مناطقی را به اشغال خود درآورد، پس از مدت کوتاهی به‌دلیل مقاومت شدید مردم ایران، به اشتباه محاسباتی خود پی برد و با استفاده از نفوذش در سازمان‌های منطقه‌اي و بین‌المللی، به وارد کردن فشار به دولت ایران جهت توقف جنگ و برقراری آتش‌بس و میانجی‌گری برای حل‌وفصل اختلافات روی آورد. اما عقلانیّت حاکم بر نظام سیاسی ایران مانع از تحقق این رویکرد هدفمند صدام‌حسین برای امتیازگیری شد.

از این‌رو صدام‌حسین که طی یک سخنرانی با لحن یأس‌آلودی می‌کوشید شکست‌های پی‌درپی ارتش عراق را توجیه کند، از ارتش ایران به‌عنوان نیروی برتر یاد کرد و برای نخستین‌بار به افزایش تمرّد بین ارتش خود اعتراف نمود و با ارسال پیام‌های شخصی به رهبران بسیاری از حکومت‌ها، از آنها تقاضا نمود برای پایان‌یافتن جنگ میانجی‌گری کنند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات