کد خبر: ۵۲۱۵

سيدعبدالكريم‌ هاشمی‌نژاد

يکشنبه ۰۷ مهر ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۵

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ حجت‌الاسلام‌ سيد عبدالكريم‌ هاشمي‌نژاد اشرفي‌ معروف‌ به‌ «سيدحبيب‌» در سال‌ 1311 ش‌ در شهر بهشهر و در خانواده‌اي‌ متدين‌ و مستضعف‌ به‌ دنيا آمد. وي‌ از كودكي‌ داراي‌ هوش‌ و ذكاوت‌ استثنايي‌ بود و تا 14 سالگي‌ به‌ حوزه‌ علميه‌ آيت‌الله كوهستاني‌ رفت. در مدت‌ چهار سال‌، دروس‌ مقدمات‌ حوزه‌ و مقداري‌ از سطح‌ فقه‌ و اصول‌ را به‌ پايان‌ رساند و چنان‌ نبوغي‌ از خود نشان‌ داد كه‌ آيت‌الله كوهستاني‌ شخصاً به‌ امور تحصيلي‌ او اشراف‌ يافت‌ تا استعداد سرشار وي‌ به‌ هدر نرود.

پس‌ از اين‌ ايام‌، با كسب‌ اجازه‌ از محضر استاد، عازم‌ حوزه‌‌ علميه‌‌ قم‌ شد و به‌ ادامه‌‌ تحصيل‌ در زمينه‌‌ فقه‌ و اصول‌ پرداخت‌. وي‌ پس‌ از اتمام‌ دروس‌ سطح‌ در درس‌ خارج‌ فقه‌ و اصول‌ آيت‌الله بروجردي‌، علامه‌ طباطبايي‌ و امام‌ خميني‌ شركت‌ كرد و بيش‌ از ده‌ سال‌ در اين‌ حوزه‌ به‌ تحصيل‌ و تحقيق‌ پرداخت‌. وي‌ از محضر اساتيد ديگري‌ همچون‌ آيت‌الله صدوقي‌، سيدرضا صدر، آيت‌الله مجاهدي‌، و مرحوم‌ داماد استفاده‌ نمود. پس‌ از فوت‌ آيت‌الله بروجردي‌ عازم‌ مشهد شد و در آنجا علاوه‌ بر تدوين‌ فقه‌ و اصول‌ در درس‌ فقه‌ آيت‌الله سيد محمدهادي‌ ميلاني‌ نيز شركت‌ كرد و در سال‌ 1355 در 25 سالگي‌ ازدواج‌ نمود و مراسم‌ عقدش‌ در جوار حرم‌ امام‌ رضا (ع‌) با حضور آيت‌الله ميلاني‌ برگزار شد.

وي‌ از سال‌ 1340 با برپايي‌ جلسات‌ وعظ‌ و تبليغ‌ به‌ آگاهي‌ و بيداري‌ مردم‌ پرداخت‌. پس‌ از قيام‌ 15 خرداد 1342 به‌ سفرهاي‌ تبليغي‌ در ماه‌هاي‌ محرم‌، صفر و رمضان‌ پرداخت‌ و با مسافرت‌ به‌ شهرهاي‌ مختلف‌، اذهان‌ مردم‌ را نسبت‌ به‌ سياست‌هاي‌ رژيم‌ پهلوی‌ روشني‌ مي‌بخشيد. در اين‌ سفرها ساواك‌ او را تعقيب‌ مي‌نمود.

وي‌ به‌ علت‌ شركت‌ در قيام‌ پانزده‌ خرداد 1342 به‌‌مدت‌ 41 روز در زندان‌ شهرباني‌ كل‌ كشور زنداني‌ شد. پس‌ از آزادي‌ به‌ مشهد بازگشت‌ و به‌ فعاليت‌هاي‌ سياسي‌ اجتماعي‌ خود ادامه‌ داد. هاشمي‌نژاد بعدازظهر روز 22/7/1342 در مسجد فيل‌ در حضور چند هزار نفر عليه‌ اصلاحات‌ ارضي‌ به‌ سخنراني‌ پرداخت‌ و كشف‌ حجاب‌ را در زمان‌ رضاشاه‌ بزرگ‌ترين‌ خيانت‌ به‌ دين‌ و قانون‌ اساسي‌ خواند.

وي‌ جهت‌ آشناكردن‌ جوانان‌ با مسائل‌ ديني‌ و سياسي‌ «كانون‌ فرهنگي‌ جوانان‌» را در مشهد تأسيس‌ نمود. در سال‌ 1343 نيز با همكاري‌ سيد حسن‌ ابطحي‌ «كانون‌ بحث‌ و انتقاد ديني‌» را جهت‌ ارشاد نسل‌ جوان‌ برپا كرد.

وي‌ در 4/18/ 1352 به‌ جرم‌ اقدام‌ عليه‌ امنيت‌ كشور از سوي‌ سازمان‌ اطلاعات‌ و امنيت‌ استان‌ اصفهان‌ دستگير و در زندان‌ شهرباني‌ اصفهان‌ زنداني‌ شد. همچنين‌ در سال‌ 1354 با تهييج‌ احساسات‌ طلاب‌ مدرسه‌‌ ميرزا جعفر و مدرسه‌ آيت‌الله ميلاني‌ در ايام‌ فاطميه‌ـ در خصوص‌ كشتار طلاب‌ قم‌ كه‌ منجر به‌ تظاهرات‌ مردمي‌ شدـ دستگير و به‌ دو سال‌ حبس‌ محكوم‌ گرديد.

در اول‌ آبان‌ 1356 با شنيدن‌ خبر شهادت‌ حاج‌ آقا مصطفي‌ خميني‌ بر شدت‌ مبارزات‌ خود افزود و به‌ همراه‌ آيت‌الله خامنه‌اي‌ و آیت‌الله واعظ‌ طبسي‌ در مشهد به‌ پخش‌ اعلاميه‌ و تشويق‌ مردم‌ به‌ اعتصاب‌ و راهپيمايي‌ پرداخت‌ كه‌ اين‌ بار نيز دستگير شد. پس‌ از آزادي‌، ساواك‌ قصد داشت‌ او را ترور كند كه‌ ناموفق‌ ماند. با اوج‌گیری نهضت اسلامی فعالیت‌های شهید هاشمی‌نژاد نیز گسترده‌تر شد.

پس‌ از بازگشت‌ امام‌ خميني‌ به‌ ايران‌، وي‌ به‌ قصد ملاقات‌ امام‌ در مدرسه‌ علوي‌، به‌ تهران‌ آمد و پس‌ از آن‌ به‌طور جدي‌ به‌ فعاليت‌هاي‌ خود ادامه‌ داد و تلاش‌ كرد تا انقلاب‌ را از گزند دشمنان‌ در امان‌ دارد.

وي‌ که در اولين‌ دوره‌ مجلس‌ شوراي‌ انقلاب‌ اسلامي‌ از طرف‌ مردم‌ مشهد به‌ نمايندگي‌ برگزيده‌ شد، سرانجام در مهرماه 1360 توسط سازمان منافقین ترور شد و به شهادت رسید.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات