مقابله آیت‌الله قدوسی با منافقین/ پیام امام خمینی پس از شهادت شهید قدوسی

پس از آن... آیت‌الله قدوسى مبارزه‌اى پى‌گير و همه‌جانبه را عليه سازمان منافقين آغاز كرد. با تلاش‌های او، خانه‌هايى كه توسط سازمان غصب شده بود، بازپس گرفته شد و برخی نشريات وابسته به سازمان منافقين که به تشويش اذهان عمومى مى‌پرداختند توسط دادستانى تعطيل شدند.
يکشنبه ۱۴ شهريور ۱۴۰۰ - ۰۸:۵۷

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله علی قدوسی دادستان کل انقلاب اسلامی در نیمه شهریور 1360 طی عملیات تروریستی سازمان منافقین به شهادت رسید. شهید قدوسى طى دوره‌ مسئوليتش به عنوان دادستان كل انقلاب، همواره با سازمان منافقين درگير بود. در آستانه پيروزى انقلاب، سازمان با سوءاستفاده از موقعيّت و با حمله به كلانترى‌ها و پادگان‌ها توانست مقدار زيادى سلاح و مهمات در اختيار بگيرد، از سوى ديگر در شرايطى كه تمامى مردم و گروه‌هاى انقلابى سرگرم مبارزه براى ساقط كردن رژيم پهلوی بودند، رهبران سازمان اقدام به سازمان‌دهى نيروها در سطح كشور كردند.

پس از پيروزى انقلاب، سازمان درصدد احیای خانه‌هاى تيمى برآمد. سازمان در آشوب‌هايى كه پس از پيروزى انقلاب به وجود آمد، نقش محورى داشت؛ رهبران سازمان با حمايت از افرادى چون بنى‌صدر تلاش كردند ضمن مقابله با قدرت‌گيرى شوراى انقلاب و نيروهاى انقلاب، با سهيم شدن در ساختار سياسى و امتيازگيرى، موقعيّت خود را تثبيت كنند.

در چنين وضعيتى شهید قدوسى، به دادستانى انقلاب منصوب شد. ايشان در مصاحبه‌اى كه پس از انتصاب به سمت دادستانى انجام داد، اظهار داشت: «عملكرد دادگاه انقلاب و دادستانى كل پيش از اين به گونه‌اى بود كه در تشخيص دشمنان اصلى انقلاب دچار خطا شده است و با اين فرض كه افراد طاغوتى و وابستگان دستگاه پهلوى اصلى‌ترين دشمن انقلاب هستند، مجازات و مصادره اموال اين افراد را تنها وظيفه دادستانى و دادگاه‌هاى انقلاب قلمداد كرده‌اند، در صورتى كه دشمنان اصلى انقلاب با غفلتى كه از آن‌ها شده است، توانسته‌اند خود را سازمان‌دهى و براى ضربه وارد كردن به انقلاب آماده كنند و شناسايى و مقابله با اين دشمنان مسلما وقت زيادى را خواهد گرفت.»

آیت‌الله قدوسى مبارزه‌اى پى‌گير و همه‌جانبه را عليه سازمان منافقين آغاز كرد. با تلاش‌های او، خانه‌هايى كه توسط سازمان غصب شده بود، بازپس گرفته شد و برخی نشريات وابسته به سازمان منافقين که به تشويش اذهان عمومى مى‌پرداختند توسط دادستانى تعطيل شدند.
پس از آن آیت‌الله قدوسى مبارزه‌اى پى‌گير و همه‌جانبه را عليه سازمان منافقين آغاز كرد. با تلاش‌های او، خانه‌هايى كه توسط سازمان غصب شده بود، بازپس گرفته شد و برخی نشريات وابسته به سازمان منافقين که به تشويش اذهان عمومى مى‌پرداختند توسط دادستانى تعطيل شدند.

پس از مواضع آشكارى كه سازمان در ضديّت با نظام جمهورى اسلامى و مردم ایران اتخاذ كرد، مسؤولين جمهورى اسلامى مصمم شدند موضع سرسختانه‌اى را در مقابل سازمان منافقين اتخاذ كنند. از اين رو در جلسه‌اى كه در اداره‌ى نخست‌وزيرى و با شركت دادستانى كل انقلاب، فرمانده سپاه و جمعى از مسؤولين قضايى تشكيل شد، اطلاعيه‌اى 10 ماده‌اى درباره‌ى سازمان منافقين صادر شد كه چگونگى مقابله با سازمان را تعيين مى‌كرد. بعد از صدور اعلاميه، ستادى تحت عنوان «ستاد پى‌گيرى اطلاعيه دادستانى كل انقلاب» تشکیل شد و شهيد قدوسى پس از آن مبارزه قاطعانه‌اى را با سازمان منافقين آغاز كرد و زمانى كه در سال 1360، سازمان علنا مبارزه مسلحانه عليه نظام جمهورى اسلامى را اعلام كرد، آيت‌اللّه قدوسى با بسيج نيروها و امكانات به تعقيب رهبران و اعضاى سازمان اقدام كرد و عرصه را به اندازه‌اى به سازمان تنگ كرد كه رهبران سازمان مجبور به فرار از كشور شدند و فعاليت سازمان به صورت مخفيانه و زيرزمينى و انجام ترورهاى كور محدود شد.


شهادت آيت‌اللّه قدوسى

ضرباتى كه آیت‌الله قدوسی به سازمان منافقين وارد كرد، باعث شد تا ساختار تشكيلاتى سازمان در داخل كشور از هم بپاشد. پس از آغاز مبارزه مسلحانه سازمان عليه نظام جمهورى اسلامى، يكى از اهداف رهبران سازمان، ضربه زدن به ساختار رهبرى نظام جمهورى اسلامى بود. از اين رو، ترور مسؤولان رده اوّل كشور، هدف اصلى سازمان تعيين شد. اقدام سازمان در بمب‌گذارى مقر حزب جمهورى اسلامى در 7 تيرماه 1360 و انفجار دفتر نخست‌وزیری در هشتم شهريورماه همان سال از آن جمله است. موج بمب‌گذارى‌ها باعث شد تدابير امنيتّى براى محافظت از جان مقامات عالى‌رتبه كشور تشديد شود. آيت‌اللّه قدوسى كه تا به اين زمان، با تعيين محافظ براى حفظ امنيت‌شان مخالفت مى‌كردند، به توصيّه امام خمينى موافقتشان را براى تعيين افرادى جهت محافظت از جان‌شان اعلام كردند. پيش از اين مرحوم قدوسى در استدلالشان براى مخالفت با تعيين محافظ اظهار مى‌داشت كه منافقين بدين وسيله مى‌خواهند بين مسؤولان و مردم فاصله ايجاد كنند.

سرانجام در جريان انفجار بمبى در روز 14 شهريورماه 1360 در اتاق زيرين دفتر آيت‌اللّه قدوسى در ساختمان دادستانى كل انقلاب، ايشان بشدت از ناحيه پا و سينه مجروح شد و در نهايت بر اثر شدت جراحات در بعدازظهر همان روز، به شهادت رسيد. پيكر ايشان فرداى آن روز در مراسم باشكوهى با حضور انبوه جمعيّت عزادار و علاقه‌مندان ايشان از مقابل مدرسه عالى شهيد مطهرى تهران تشييع شد.


پس از شهادت آيت‌اللّه قدوسى، امام خمينى پيامى را به شرح زير صادر كردند :

بسم‌اللّه الرحمن‌الرحيم

اناللّه و انااليه راجعون

با كمال تأسف و تأثر، حجت‌الاسلام شهيد قدوسى به دوستان شهيد خود پيوست. شهيد عزيزى كه ساليان دراز در خدمت اسلام بود و اخيرآ مجاهدات او در راه انقلاب بر همگان روشن است. اين‌جانب ساليان طولانى از نزديك با او سابقه داشتم و آن بزرگوار را به تقوا و حسن عمل و استقامت و مقاومت و تعهد در راه هدف مى‌شناختم. شهادت بر او مبارك، وقود اِلَى‌اللّه و خروج از ظلمات به سوى نور بر او ارزانى باد. راهى است كه بايد پيمود و سفرى است كه بايد رفت، چه بهتر كه در حال خدمت به اسلام و ملّت شريف اسلامى شربت شهادت نوشيدن و با سرافرازى به لقاءاللّه رسيدن و اين همان است كه اولياى معظم حقّ تعالى آرزوى آن را مى‌كردند و از خداى بزرگ در مناجات خود طلب مى‌كردند.

گوارا باد شربت شهادت بر شهداى انقلاب اسلامى و خصوص شهداى اخير ما كه با دست جنايتكار منفورترين عناصر پليد به جوار رحمت حقّ شتافتند و افتخار براى اسلام و ننگ و نفرت براى دشمنان دژخيم ملّت شريف، آفريدند.

اين‌جانب شهادت دادستان كل انقلاب و سرهنگ وحيد دستگردى كه در رأس شهربانى و قواى انتظامى در حال انجام وظيفه بودند و بدين تحفه الهى نايل شدند را به ملّت ايران و به حوزه علميّه قم و به قواى مسلّح تبريك و تسليت عرض مى‌كنم و از خداى تعالى، رحمت براى آنان و صبر و شكيبايى براى خانواده‌ى محترم‌شان خواستارم.

ننگ و خسران بر كسانى كه گمان مى‌كنند با اين شرارت‌ها ملّت شريف ايران را كه براى اقامه‌ى عدل اسلامى قيام نموده‌اند از صحنه‌ى مبارزه با كفر خارج مى‌نمايند و تن به عار و ذلّت ابرقدرت‌هاى جنايت‌كار مى‌دهند. اين كوردلان شكست‌خورده نمى‌بينند كه مادران و پدران و فرزندان و همسران اين شهدا چون قهرمانان صدر اسلام به شهادت اينان افتخار مى‌نمايند و چون كوهى در مقابل حوادث ايستاده‌اند. گويى اينان از شدت يأس به جنون كشيده شده‌اند و چون خود را مطرود ملّت مسلمان مى‌بينند از ملّت ايران انتقام مى‌كشند. از خداوند تعالى هدايت براى جوانان گول‌خورده و خذلان براى سران از خدا بى‌خبر آن‌ها خواستارم.

سلام و درود بر شهيدان راه حق. رحمت بر شهداى اخير اسلام.

والسلام على من‌اتبع‌الهدى

روح‌اللّه‌الموسوى‌الخمينى.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات