مرکز اسناد انقلاب اسلامی

موضوع اعتصاب روحانیون خمین در تاریخ ۸/۴/ ۴۳ از سوی ساواک مرکز به اطلاع ساواک‌های تهران و قم رسانده شد و ضمن تصريح این نکته که «... فعلا وعاظ خمین کلیه مجالس روضه خوانی را تعطیل و تحریکات محرمانه و علنی وسیله برادر آقای خمینی ادامه دارد» از ساواک قم درخواست «تحقیق و اعلام چگونگی» شد.
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۰ - ۲۲ آبان ۱۴۰۰ - 2021November 13

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید مرتضی پسندیده برادر بزرگتر امام و از فعالان سیاسی در دوران تبعید امام خمینی در قم و خمین بود که نقش بسزایی در همراه کردن مردم در راه نهضت اسلامی ایفا کرد. 

سرانجام آیت‌الله پسندیده در 22 آبان 1375 در تهران دار فانی را وداع گفت. در ادامه به گوشه‌ای از مبارزات وی پرداخته شده است.

درحالی که در سال 1343 تمام مجالس سوگواری و محافل مذهبی، سخت تحت کنترل نیروهای امنیتی قرار گرفته بود، دو تن از روحانیون خمین به نام آقایان سید کاظم قریشی و شیخ علی اکبر مسعودی از سوی شهربانی ممنوع المنبر شدند. این در حالی بود که به دلیل ایام محرم و صفر در هر کوی و برزن مراسم عزاداری و سخنرانی برپا بود، بقیه روحانیون شهر که اتخاذ چنین تصمیمی از سوی شهربانی را توهینی علنی به شعائر مذهبی و روحانیت تلقی می‌کردند، ساعت ۱۰ صبح روز ۳۰/ ۳/ ۱۳۴۳ در منزل آیت‌الله پسندیده تجمع کرده و موضوع را بررسی کردند. در آن جلسه، روحانیان به ممنوعیت منبر آقایان قریشی و مسعودی اعتراض کرده و نگرانی خود را از جلب روحانیون توسط شهربانی و گرفتن تعهد از آنان اعلام کردند. در نهایت تصمیم گرفته شد که تمامی واعظین شهر، در اعتراض به اقدامات شهربانی از منبر رفتن و موعظه خودداری کنند. در اجرای این مصوبه، بعدازظهر همان روز، آقایان مسعودی، کاظم قریشی و محمدصادق آل‌طاهر در سه مجلس روضه خوانی حاضر شده و با صدای بلند پیام آیت‌الله پسندیده و مصوبات جلسه واعظین را به مردم ابلاغ کردند. پس از آن روضه خوان‌ها را نیز از منبر پایین آورده و مجالس را تعطیل کردند. بدین‌سان تا مدتی تمامی مجالس عزاداری، در خمین تعطیل بود و تمامی واعظین و روحانیون در اعتصاب به سر می‌بردند.

شهربانی خمین چهار روز پس از اعتصاب روحانیان گزارش داد «آقای پسندیدہ برادر خمینی به منظور انجام مقاصد سوء خود به حمایت از دو نفر واعظین سابقه‌دار به تحریکات خود و برانگیختن کلیه وعاظ و اهالی علیه شهربانی ادامه [می‌دهد] ليکن با اتخاذ تدابیر لازم از بروز هرگونه بی‌نظمی و تشنج جلوگیری شده است...»

موضوع اعتصاب روحانیون خمین در تاریخ ۸/۴/ ۴۳ از سوی ساواک مرکز به اطلاع ساواک‌های تهران و قم رسانده شد و ضمن تصريح این نکته که «... فعلا وعاظ خمین کلیه مجالس روضه خوانی را تعطیل و تحریکات محرمانه و علنی وسیله برادر آقای خمینی ادامه دارد» از ساواک قم درخواست «تحقیق و اعلام چگونگی» شد.منبع: محمدجواد مرادی نیا، خمین در انقلاب، نشر عروج

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر