کد خبر: ۷۵۶۲
به همت مرکز اسناد انقلاب اسلامی:

نقش مردم ایلام در انقلاب اسلامی کتاب شد

کتاب «انقلاب اسلامی در ایلام» تألیف دکتر سید محمد طاهری مقدم در 384 صفحه و با قیمت 110 هزارتومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است.
سه‌شنبه ۰۳ اسفند ۱۴۰۰ - ۱۴:۰۹

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی - فارس نوشت: کتاب «انقلاب اسلامی در ایلام» توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی روانه بازار نشر شد. در این کتاب سعی شده با استفاده از منابع دست اول تاریخی از جمله، اسناد به جای مانده از ساواک و سایر مراکز امنیتی، روزنامه‌ها، مطبوعات و خبرنامه‌های مختلف و معتبر، مصاحبه با افراد مطلع و حاضر در مقاطع گوناگون نهضت امام خمینی، همچنین منابع معتبری که توسط پژوهشگران صاحب نام تألیف شده و گویای تحولات تاریخی استان ایلام است، ضمن ارایه تصویری تاریخی از ایلام و تحولات آن، نقش تاریخی این منطقه در انقلاب اسلامی ایران واکاوای شود.

کتاب در نه فصل تنظیم شده است؛ فصل اول مختصری از جغرافیای طبیعی و تاریخ تحولات استان ایلام را از آغاز تا سقوط حکومت والیان پشتکوه ارائه می‌دهد، هدف از ارائه این فصل آشنایی خواننده با تحولات استان ایلام در دوره‌های مختلف تاریخی و شناخت جغرافیای منطقه است. در این فصل، این دوره نسبتاً طولانی تاریخی بسیار مختصر ارائه شده است. هرچه به دوره معاصر نزدیک تر می‌شویم گستردگی مطالب بیشتر می‌شود، به همین خاطر در فصل دوم شکل گیری ایلام جدید در دوره پهلوی مورد توجه قرار گرفته و اینکه مردم این منطقه چه تحولاتی را در دوره اقدامات حکومت پهلوی بویژه در دوران رضاشاه از سر گذراندند؟ ساختار اجتماعی منطقه و فشارهای عوامل حاکمیت پهلوی اول، هم‌چنین روابط تاریخی مردم این سرزمین با کشور عراق در این فصل بررسی شده است.

فصل سوم به شورش تیمور بختیار اولین رئیس ساواک - در مقابل رژیم پهلوی پرداخته است. از آنجایی که گروهی از مردم ایلام به دلایل مختلف به این شورش پیوستند و اقدامات چریکی و مسلحانه علیه رژیم انجام دادند، انگیزه‌ها و دلایل پیوستن مردم و عشایر این منطقه به تیمور بختیار برای مقابله با رژیم پهلوی و نیز اقدامات آنها مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته است.

فصل چهارم فعالیت ها و توطئه های ساواک ایلام در مقابله با انقلابیون را مورد بررسی قرار داده و در فصل پنجم، نقش مسجد جامع ایلام در فعالیت‌های انقلابی مردم این استان مورد واکاوی قرار گرفته است.

با آغاز دهه‌ی 1350 فعالیت‌های انقلابی در مناطق مختلف گسترش یافت و در ایلام نیز به‌واسطه گسترش ارتباطات از یک سو و تبعید برخی روحانیون برجسته به این منطقه از سوی دیگر، سطح آگاهی مردم و آشنایی آنها با انقلاب و امام خمینی (ره) بیشتر شد. فصل ششم به این فعالیت‌ها پرداخته است.

فصل هفتم به نقش و جایگاه علما و روحانیون در شکل‌گیری انقلاب اسلامی در ایلام اختصاص دارد و فصل هشتم به حوادثی که از رحلت حاج آقا مصطفی خمینی شروع شد و تا اوایل سال 1357 تداوم یافت پرداخته است. در این فصل وقایعی که باعث تسریع روند انقلاب در ایلام شده بررسی شده است. در فصل نهم که به سال 1357 اختصاص دارد نیز، تحولات انقلابی مردم ایلام با بهره‌گیری از اسناد مختلف مورد تدقیق و تحقیق قرار گرفته است. در انتهای کتاب نیز اسناد و تصاویر مرتبط درج شده است.

نقش مردم ایلام در انقلاب اسلامی کتاب شد

ازجمله فعالیت های مردم ایلام در سال 57، تخریب مظاهر و نشانه های رژیم پهلوی بود. در بخشی از کتاب می خوانیم: «در بررسی اسناد به این نتیجه می رسیم که برای اولین بار پس از سخنرانی آیت الله مروارید و با تشویق های ایشان به مجسمه رضاشاه حمله شده و حتی اقدام به تخریب چند سنگ از سنگ های سکوی آن کرده و محوطه آن را به آتش کشیدند. این اقدام که به رهبری آیت الله مروارید انجام گرفت، تا پیش از آن در ایلام بی نظیر بود. این تظاهرات که منجر به حمله به مجسمه رضاخان در میدان 22 بهمن کنونی ایلام شد، باعث شد انقلابیون این استان روحیه مضاعفی بگیرند و در روزهای آینده با قدرت در تظاهرات شرکت کنند.»

کتاب «انقلاب اسلامی در ایلام» تألیف دکتر سید محمد طاهری مقدم در 384 صفحه و با قیمت 110 هزارتومان توسط مرکز اسناد انقلاب اسلامی چاپ و منتشر شده است. علاقه‌مندان می‌توانند این کتاب را از فروشگاه این مرکز واقع در خیابان انقلاب، خیابان 12 فروردین، نبش مجتمع ناشران تهیه کنند و یا از صفحه منشورات سایت مرکز اسناد انقلاب اسلامی سفارش دهند.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات