مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی ماجرای جالب ملاقات رضاخان با آیت‌الله بروجردی را چنین نقل می‌کند: « ... رضاشاه ترتیب ملاقاتی با آیت‌الله بروجردی داد و سعی کرد به گونه‌ای با ایشان برخورد کند. و این روحانی عظیم‌الشان را خفیف و تحقیر کند. در محل ملاقات یک صندلی قرار دادند. آیت‌الله بروجردی زودتر آمد نشست همه فکر می‌کردند با آ‌مدن رضاخان، ایشان از صندلی بلند می‌شود و به جای او، رضاخان بر صندلی خواهد نشست و به این ترتیب آیت‌الله بروجردی مجبور خواهد شد سرپا بایستد با آمدن رضاشاه مرجع بزرگ هیچ حرکتی نکرد، ‌بنابراین رضاشاه جفت آیت‌الله بروجردی نشست و به این ترتیب عزت رضاشاه مبدل به ذلت شد.»
تاریخ انتشار: ۱۲:۵۴ - ۱۱ فروردين ۱۳۹۹ - 2020March 30

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ آیت‌الله سید حسین بروجردی، مرجع بزرگ شیعیان در تاریخ زندگانی خود اقدامات ارزشمند فراوانی صورت داده که از آن میان مبارزه با بهائیت و تلاش در تقریب مذاهب اسلامی بیش از همه مشهور است. روایات زیر، به ابعاد دیگری از اقدامات این مرجع تقلید می‌پردازد.


عزت آیت‌الله بروجردی و ذلت رضاخان

آیت‌الله ابوالقاسم خزعلی ماجرای جالب ملاقات رضاخان با آیت‌الله بروجردی را چنین نقل می‌کند: «یک بار آیت‌الله بروجردی در بازگشت از سفر حج مجبور به عبور از کردستان گردید، درست در همان زمان رضاشاه نیز در آنجا بود.

رضاشاه از ایشان خیلی عصبانی بود، اما چون از میزان نفوذ این مرجع آگاه بود سعی کرد سبب تحریک مردم لرستان نشود... رضاشاه ترتیب ملاقاتی را داد و سعی کرد به گونه‌ای با ایشان برخورد کند. و این روحانی عظیم‌الشان را خفیف و تحقیر کند.

در محل ملاقات یک صندلی قرار دادند. آیت‌الله بروجردی زودتر آمد نشست همه فکر می‌کردند با آ‌مدن رضاخان، ایشان از صندلی بلند می‌شود و به جای او، رضاخان بر صندلی خواهد نشست و به این ترتیب آیت‌الله بروجردی مجبور خواهد شد سرپا بایستد با آمدن رضاشاه مرجع بزرگ هیچ حرکتی نکرد، ‌بنابراین رضاشاه جفت آیت‌الله بروجردی نشست و به این ترتیب عزت رضاشاه مبدل به ذلت شد.»


ارتباط نزدیک آیت‌الله بروجردی با امام خمینی

حجت الاسلام سید عباس مُهری درباره حمایت آیت‌الله بروجردی از امام خمینی(ره) می‌گوید: «روزی در محضر آیت‌الله بروجردی بودم که نماینده‌ای از طرف دولت به حضور ایشان آمد تا موافقت او را با موضوعی که دولت در دست اجرا داشت، خواستار شود. آیت‌الله بروجردی فرمودند پاسخ را بعد از مشورت و تبادل نظر با بعضی از علما به دولت ابلاغ خواهم کرد.

من به فکر افتادم که آقای بروجردی در این گونه امور با کدام یک از علمای قم مشورت می‌کنند؟ دیری نپایید که دیدم امام خمینی(ره) بنا به درخواست ایشان به آنجا آمدند و به اتفاق، به اتاق رفتند و به گفت‌وگو نشستند و ساعتی بعد آقای بروجردی نظر خودش را برای دولت فرستادند و همچنین بعضی از افاضل حوزه نجف از مرحوم شیخ محمدتقی بروجردی نقل می‌کردند که مرحوم آیت‌الله بروجردی کرارا می‌فرمود قصد دارم که در موقعیت مناسبی زیر بازوی جوانی را بگیرم که برای اسلام و مسلمین می‌تواند مثمر ثمر باشد و اشاره به امام خمینی (ره) کرده بود.»

آیت‌الله سبحانی در یکی از سخنرانی‌های خود درمورد آیت‌الله بروجردی می‌گفت: «ایشان هنگامی که در بستر بیماری بودند، شکسته نفسی می‌کردند و می‌گفتند من عمری کردم و خدمت خدا می‌روم، اما دستم خالی است. کسانی که در محضر آیت‌الله العظمی بروجردی بودند، گفتند آقا چرا می‌فرمایید دست خالی هستید؟ شما خیلی به اسلام خدمت کردید و فقط یکی از خدمات شما کتاب جامع الاحادیث شیعه است و تمام احادیث فقهی شیعه را در یک کتاب گردآوری کرده‌اید؛ ایشان در ادامه گفتند مگر اینکه همین موجب روسفیدی من در پیشگاه خدا باشد.»

این مرجع عالی‌قدر در 10 فروردین 1340 چهره در نقاب خاک کشید.

ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر