واکنش‌های جهانی به تجاوز آمریکا به سکوهای نفتی ایران در سال 66

متعاقب تجاوز امریکا به سکوهای نفتی ایران در سال 1366 ، روزنامه یونانی ریزوسپاستیس نوشت: این اقدام امریکا به تنهایی نمی‌تواند زمین را منفجر کند؛ مگر آنکه کشورهای دوست به آن کمک کند. ایندیپندنت نیز هدف امریکا را جلوگیری از پیروزی ایران در جنگ دانست. خبرگزاری تایمز نیز ترس امریکا از پیروزی ایران در جنگ را دلیل این اقدام امریکا دانست. الثوره نیز هدف امریکا را رودررو قرار دادن همه جهانیان در منطقه خلیج فارس عنوان کرد.
دوشنبه ۲۸ مهر ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ 27 مهر 1366 در حالی که ایران درگیر جنگ با دشمن بعثی بود، ناوشکن‌های امریکایی دو سکوی نفتی جمهوری اسلامی در خلیج فارس را هدف تهاجم خود قرار دادند. این حمله امریکا به دو سکوی نفتی-اقتصادی ایران واکنش وسیعی از سوی محافل سیاسی به دنبال داشت. بسیاری از کشورها اروپایی و متحد امریکا علی‌رغم انتظار مقامات کاخ سفید از این حرکت ابزار تاسف و پیرامون عواقب آن اظهار نگرانی کردند.

روزنامه یونانی ریزوسپاستیس در سرمقاله خود با اشاره به این موضوع که «امریکا به چه حقی خلیج فارس را دریای خود اعلام می‌کند» نوشت: امریکا به تنهایی نمی‌تواند زمین را منفجر کند؛ مگر آنکه کشورهای دوست به آن کمک کند. این روزنامه ادامه می‌دهد: «امریکا با آتش‌، بازی می‌کند و صلح را نه تنها در این منطقه بلکه در تمام جهان به خطر می‌اندازد.» این روزنامه یونانی با اشاره به اینکه «بار دیگر ثابت شد که حضور پایگاه‌های امریکا و هرگونه تسهیلاتی برای آن خطرناک است» خواستار «برچیده شدن پایگاه‌های نظامی امریکا از یونان» شد.

خبرگزاری لیبی هم حمله امریکا به تأسیسات نفتی ایران در خلیج فارس را نشانه‌ای از پیشروی صلیبی‌های جدید به سوی شرق توصیف کرد. این خبرگزاری با اشاره به اعلام حمایت انگلیس از این اقدام وحشیانه امریکا، موضع این کشور را نشانگر گستاخی کشورهای پیمان ناتو در نادیده گرفتن سرنوشت ملت‌ها و وارونه جلوه دادن حقایق و اعمال شیوه‌های تبلیغاتی گمراه کننده توصیف کرد. این خبرگزاری در ادامه تحلیل خود، به حمایت کشورهای غربی از این اقدام وحشیانه اشاره می‌کند و می‌نویسد: شاید شگفت‌انگیر نباشد که امریکا با چنین حماقتی عمل نماید و در جهان گستاخی کند اما جای شگفت است کشورهایی که ادعای متمدن بودن دارند از تجاوز امریکا استقبال کرده و از آن دفاع نمایند.

روزنامه البعث ارگان حاکم سوریه در شماره بامداد 28 مهر 1366 نتیجه تجاوز نیروهای امریکایی به دو سکوی غیر نظامی جمهوری اسلامی ایران در آب‌های خلیج فارس را علنی شدن موضع آمریکا در جانبداری از رژیم عراق در جنگ علیه ایران ذکر کرد. به نوشته البعث تجاوز امریکا این تصور را که جنگ صدام به نمایندگی از سوی امریکا توسط رژیم دست نشانده در منطقه آغاز گردیده به یقین تبدیل کرد.

الثوره یکی دیگر از روزنامه‌های بامدادی دمشق، تجاوز امریکا به سکوهای نفتی ایران را دلیل موجه و محکمی بر اینکه امریکا طرف مناسبی برای داوری جهت تحقق صلح در منطقه نیست خواند و نوشت: واشنگتن در جهت توسعه بخشیدن دامنه جنگ در خلیج فارس گام برمی‌دارد و این صلح بین‌المللی را در معرض خطر قرار داده است.

الثوره در پایان ضمن هشدار از توطئه‌های امریکا در منطقه خلیج فارس می‌افزاید: هدف امریکا رودرروی یکدیگر قرار دادن همه جهانیان در منطقه خلیج فارس و در نتیجه کشاندن جهان در پرتگاه نیستی است.

رادیو دمشق هم طی تفسیری ضمن محکوم کردن این حمله، امریکا را متهم به برنامه‌ریزی برای انجام یک سری عملیات تجاوزکارانه دیگر نمود.

همچنین تهاجم نیروهای امریکایی به تأسیسات نفتی ایران در آب‌های خلیج فارس و اخبار مربوط به تحولات منطقه تیتر صفحات اول روزنامه‌های پرتیراژ ترکیه را تشکیل داد. روزنامه جمهوریت در مقاله‌ای نوشت: امریکا با اقدام روز دوشنبه خود ثابت کرد که در جنگ علیه ایران و عراق رسما خود را یکی از طرفین جنگ می‌داند و واشنگتن در جنگ خلیج فارس خود را در کنار بغداد و علیه تهران جای داده است.

ایندیپندنت نیز در سرمقاله خود عنوان کرد: هدف امریکا جلوگیری از پیروزی ایران در جنگ است و باید این هدف را بیان کند. این روزنامه ادامه داد: ادعای امریکا مبنی بر دفاع از آزادی کشتیرانی با واقعیت سازگار نیست زیرا از ابتدای مداخله امریکا در منطقه حمله به کشتی‌ها افزایش یافته است.

روزنامه تایمز مالی نیز در سرمقاله خود نوشت: حمله اخیر امریکا جدی‌ترین حرکت واشگنتن در بازی شطرنج با تهران بود و ممکن است به عمل و عکس‌العمل غیرقابل کنترل بیانجامد.

به عقیده این روزنامه اعلامیه‌های امریکا در زمینه بحران موجود متناقض بوده و کاخ سفید باید مقاصد خود را واضح‌تر اعلام کند. تایمز مالی همچنین از دوستان امریکا مصرانه خواست خطر تک‌روی در خلیج فارس را به واشنگتن گوشزد کنند.

خبرگزاری تایمز نیز با تحلیل دلایل حمله آمریکا به سکوهای نفتی عنوان کرد: دیپلمات‌های امریکایی در منطقه نسبت به عواقب ناشی از پیروزی ایران و یا سرنگونی صدام عمیقا مضطربند.


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات