نقش «میدان» در پیشبرد آرمان فلسطین

پس از پیـــروزی انقلاب اسلامــــی، حمــایت از آرمان «قـــدس» به مهم‌ترین استراتژی جمهـــوری اسلامـــی تبدیل شـــد. در این میان مبـــارزه با رژیم غاصب صهیونیستی از قـــوه به فعل آمد و جمهـــوری اسلامی در موارد عدیده و به شیوه‌هـــای گوناگون، به حمایت از مجاهدان فلسطینی مبادرت ورزید. بدیــن ترتیب «میــــدان» نقش بارزی در پیشبــــرد آرمان فلسطـــین ایفا کرد.
چهارشنبه ۱۵ ارديبهشت ۱۴۰۰ - ۱۳:۵۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ به دنبال پیروزی انقلاب اسلامی، حمایت از فلسطین و آزادسازی قدس به یکی از مهم‌ترین و استراتژیک‌ترین راهبردهای جمهوری اسلامی ایران تبدیل شد. در این میان نیروی قدس سپاه به عنوان مهم‌ترین راهبرد حمایتی از نیروهای فلسطین توانست علاوه بر تجهیز رزمندگان فلسطین در منطقه، ضربات جبران ناپذیری بر رژیم صهیونیستی و حامیانش وارد سازد و از این طرق آرمان فلسطین را زنده نگه دارد.


آموزش ساخت سلاح

یکی از مهم‌ترین طرح‌ها برای تقویت آرمان فلسطین در مقابل تجاوز رژیم صهیونیستی، آموزش آن‌ها برای ساخت سلاح‌ است. زیاد نخاله رهبر جهاد اسلامی با اشاره به ایده نیروی قدس برای آموزش فلسطینی‌ها برای ساخت سلاح و پیشرفت مقاومت در این زمینه می‌گوید: «حاج قاسم، ایده آموزش رزمندگانی از غزه برای ساخت موشک‌های دوربرد را مطرح کرد و این دستاوردی بزرگ بود که غزه محاصره شده، سلاحش را خودش بسازد.» وی با اشاره به نقش این آموزش‌ها در پیشبرد آرمان فلسطین ادامه می‌دهد: «امروز روزانه هزاران موشک در نوار غزه و در کارگاه‌ها ساخته می‌شود از انواع خمپاره و آرپی‌جی گرفته تا انواع بسته‌های انفجاری. همه یگان‌های مهندسی از حماس تا جهاد اسلامی، در ایران آموزش دیده‌اند. پس از آن، ما یگان‌های آموزشی، مهندسی و متخصصان و کادرهای آموزش‌دیده را در اختیار گرفتیم. اسرائیل و سازمان‌های اطلاعاتی عربی سازشکار، موضوع آموزش‌ نیروهای ما را دنبال و تلاش می‌کردند آن را محاصره و اطلاعاتی از آن کسب کنند. رزمندگان ما و یگان‌های مهندسی هر روز پیشرفت‌هایی در صنعت ساخت سلاح کسب می‌کنند.» از نظر وی این اقدامات انقلاب فلسطین را از «گروه‌های نظامی مخفی به ارتشی قوی و دارای سلاح» تبدیل کرد.

ناصر ابوشریف نماینده جنبش جهاد اسلامی کمک‌های سپاه قدس به مبارزین فلسطینی را تبدیل «مبارزه از سنگ به مبارزه با سلاح» می‌داند و می‌گوید: «از سال ۲۰۰۵ میلادی یعنی پس از وقوع انتفاضه اول در اراضی اشغالی وضعیت مبارزه در فلسطین ارتقا پیدا کرد و مبارزه از سنگ به مبارزه با سلاح تبدیل شد. از همین روی، از سال ۲۰۰۵ میلادی بود که فرایند تقویت مقاومت از لحاظ نظامی آغاز گردید. در این میان، حاج قاسم سلیمانی و نیروی قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامی نقش برجسته‌ای در ارتقا بخشیدن به مقاومت مسلحانه در نوار غزه ایفا کردند.»


حمایت در میدان نبرد

پشتیبانی از رزمندگان فلسطینی در میدان نبرد از دیگر اقدامات نیروی قدس در پیشبرد آرمان فلسطین است. به عنوان نمونه رساندن تسلیحات به فلسطینی‌ها و شکست محاصره غزه یکی از مهم‌ترین اقدامات نیروی قدس در جنگ 22 روزه بود. نیروهای مقاومت فلسطینی که تا پیش از آن از ساده‌ترین تسلیحات هم بی‌بهره بودند، این بار با کمک نیروی قدس به تجهیزات و آموزش‌های پیشرفته‌ای مجهز شدند که برای نخستین مرتبه آنها را قادر ‌ساخت عمق سرزمین‌های اشغالی و مراکز حساس صهیونیست‌ها را هدف قرار دهند.

زیاد النخاله دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین در این مورد می‌گوید: «گام راهبردی سردار سلیمانی با ارسال موشک‌ها و اسلحه‌ها به نوار غزه آغاز شد و این مسئله شبیه یک معجزه بود و از نظر فنی و امنیتی و امکان‌پذیر بودن بسیار سخت بود، امّا انجام شد». دبیرکل جهاد اسلامی فلسطین نقش این سلاح‌ها را در شکست رژیم صهیونیستی مهم می‌داند و می‌گوید: «با همان موشک‌ها راه برای بمباران تل آویو باز شد.»

ناصر ابوشریف، نماینده جهاد اسلامی فلسطینبا اشاره به موقعیت استثنایی محاصره غزه می‌گوید: وضعیت در نوار غزه اینگونه است که اگر بخواهید وارد نوار غزه شوید باید یا از طریق مصر یا از طریق اراضی اشغالی وارد آن شوید و این موضوع، میزان فشار صهیونیست‌ها بر مردم فلسطین و مقاومت را نشان می‌دهد. در همین شرایط بود که حاج‌قاسم سلیمانی به کمک ما آمد و مقاومت نوار غزه را قدرتمند کرده و آن را به یک پایگاه پیشرو تبدیل کرد.

از دیگر اقدامات مهم سپاه قدس در جنگ 22 روزه ساخت تونل بود.احمد عبدالهادی عضو دفتر سیاسی جنبش مقاومت اسلامی و نماینده جنبش حماس در لبنان در این مورد می‌گوید: «اندیشه احداث تونل در زیرزمین در غزه که امروز بیش از 360 کیلومتر در آن تونل احداث شده است که از طرف 2 نفر یکی فرمانده شهید یعنی عماد مغنیه و دوم حاج قاسم سلیمانی مطرح شد.» و از این طریق به ارسال قطعات مختلف موشک به داخل نوار غزه اقدام کرد.


مقابله با طرح معامله قرن

اصرار بر خط مقاومت علیه رژیم صهیونیستی از دیگر اقدامات برای کمک به آرمان فلسطین است. ناصر ابوشریف با اشاره به اینکه فرمانده نیروی قدس «با حمایت از مقاومت فلسطین نقش عمده‌ای در حمایت از آرمان فلسطین داشت» می‌گوید وی «تلاش کرد تا هماهنگی بین گروه‌های مقاومت فلسطینی، لبنانی، سوری، عراقی، افغانی و یمنی را افزایش دهد» تا از این طریق با «پروژه‌ها و برنامه‌های غربی در منطقه مقابله» کند.

ابوشریفبا اشاره به مجاهدت‌های سپاه قدس در عراق و یمن برای حمایت از آرمان فلسطین می‌گوید: حاج قاسم حتی در عراق از آرمان فلسطین حمایت می‌کرد، زیرا عراق نیز بخشی از پروژه مقاومت برای مقابله با رژیم صهیونیستی بود و همین رویه را در مورد یمن نیز داشت و جبهه مقاومت را با کمک افراد وفادار به آرمان فلسطین در یمن نیز توسعه داد و در مجموع جبهه‌ای از فقرا و مخلصان منطقه را برای مقاومت در مقابل طرح‌هایاستکبار و رژیم صهیونیستی تشکیل داد.

آیت‌الله سید حسن نصرالله نیز یکی از مهم‌ترین اهداف جمهوری اسلامی و محور مقاومت را ایستادگی در برابر معامله قرن می‌داند و می‌گوید: شکی نیست که ترامپ و هیئت حاکمه آمریکا الان در حال دفاع از رژیم صهیونیستی هستند که غاصب فلسطین است. خواهان حمایت از اسرائیل و تحمیل چیزی بر ملت‌های منطقه و ملت فلسطین‌اند که نامش را معامله قرن گذاشته‌اند. خط مقاومت و جمهوری اسلامی ایران هم چون سدی محکم در برابر این پروژه آمریکایی ایستاده‌اند.

عبدالوهاب الخیل مدیرکل امور حقوقی وزارت آموزش یمن نیز با اشاره به نقش نیروی قدس در «ممانعت از اجرای معامله قرن» می‌گوید: آمریکا به شدت از واکنش ملت‌های محور مقاومت از جمله مقاومت فلسطین که متأثر از سردار سلیمانی است، واهمه داشت. وی در تمام محورها و جبهه‌ها حضور مؤثر و فعالی داشت. این در حالی بود که آمریکا و مزدوران این کشور از طریق اعلام عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی تلاش کردند به آرمان فلسطین لطمه وارد کنند.


بن‌بست‌شکنی در مسیر مبارزه

از دیگر اقدامات نیروی قدس امیددهی به رزمندگان فلسطینی و بن‌بست‌شکنی در نبرد است. انیس نقاش با اشاره به نقش نیروی قدس در این مهم می‌گوید: «وقتی که حزب الله تلاش کرد که در جنگ ۲۲ روزه از مصر بخواهد که اجازه دهد زخمی‌های جنگ را از غزه برای مداوا از آنجا خارج کند و حسنی مبارک اجازه نداد، با تدبیر حاج عماد مغنیه و حاج قاسم اتفاق عجیبی رخ داد که نه تنها مجروحان را از آنجا خارج کردیم، بلکه سلاح به دست اهالی غزه رساندیم». بنابر روایت انیس نقاش در این زمان «حاج قاسم گفت مگر مردم دارو و غذا نمی‌خواهند، مگر مجاهدان سلاح نمی‌خواهند پس چرا نشسته‌اند؟ کافی است به سمت مرزهای العریش مصر هجوم بیاورند و از مرز بگذرند، هم غذا و دارو آنجا هست هم سلاح آماده کرده‌ایم؛ هجوم بیاورند.» فلسطینی‌ها هم این کار را کردند بدون آنکه متوجه شوند از کجا دستور می‌گیرند، هجوم آوردند، از مرز گذشتند و مایحتاج و سلاح خود را دریافت کردند و برگشتند و مقاومت کردند و در جنگ پیروز شدند. این تدبیر حاج قاسم بود.

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات