محرم 1341؛

کنترل هیأت و ممانعت از سخنرانی وعاظ انقلابی توسط ساواک + اسناد

«...ممکن است عناصر اخلالگر و ناراحت از موقعیت استفاده کرده و با تحریکات و نفوذ در دستجات ایجاد بلوا و آشوب نمایند... نفوذ کامل بین دستجات و محل‌های مختلف عزاداری و کسب اطلاع سریع و به‌موقع و در جریان گذاردن مراجع انتظامی.»
چهارشنبه ۲۰ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۴:۳۰

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ خردادماه 1341 ـ همزمان با محرم‌ سال 1382 قمری ـ فرصت مناسبی برای تبیین واقعیت‌ها و افشای طرح‌ها و توطئه‌ها علیه ملت ایران بود. روحانیون از امکان صحبت در جلسات و منابر بهره بردند و شرایط نیز تا حدودی برای زمینه‌سازی مبارزات مردمی آماده بود. دستگاه حاکم به‌خوبی می‌دانست که برگزاری دو انتخابات ساختگی، وضعیت بد اقتصادی، سرکوب مخالفان، فساد دستگاه حاکم و ترویج فساد و فحشاء در جامعه، نبود حاکمیت قانون در کشور، تشدید خودکامگی و استبداد، نارضایتی و نفرت عمومی را از رژیم پهلوی به دنبال داشته است از این‌رو تدابیری خاص برای کنترل اوضاع و مقابله با حرکت‌های مخالفت‌آمیز به دستگاه‌های ذی‌ربط ابلاغ شد.

براین اساس مقرر شد، با یکی بررسی دقیق، همه مساجد و هیئات را شناسایی کرده و: «... ضمناً صورت مساجد و تکایایی که معممین و وعاظ ناراحت در آنجا وعظ خواهند کرد تهیه شده تا با اعزام مأمورین ویژه ترتیب کنترل و جلوگیری از سخنرانی‌های خلاف مصلحت آنان داده شود.» و نیز ابلاغ شد: «از رفتن بعضی از روحانیون صددرصد مخالف به منبر جلوگیری شود... مخصوصاً تذکر داده شود که با همکاری پلیس و ژاندارمری محل از سمپاشی آخوندهای بی‌سواد در دهات یا اتخاذ تدابیر لازم جلوگیری شود.»

محرم سال 1341

ساواک به‌منظور اجرای برنامه‌ی مورد نظر، دستور نفوذ در بین دسته‌ها و جلسات عزاداری و کسب اطلاع از وضع آنها را هم صادر کرد. همچنین به مراجع انتظامی جهت برخورد با هر حرکت مخالف اعلام آماده‌باش داده شد. در این میان از کاخ گلستان و مسیر رفت و آمد شاه نیز به شکل ویژه‌ای حفاظت می‌‌شد: «...ممکن است عناصر اخلالگر و ناراحت از موقعیت استفاده کرده و با تحریکات و نفوذ در دستجات ایجاد بلوا و آشوب نمایند... نفوذ کامل بین دستجات و محل‌های مختلف عزاداری و کسب اطلاع سریع و به‌موقع و در جریان گذاردن مراجع انتظامی.»


محرم سال 1341

هر ساله در ایام محرم، جلسات عزاداری به‌وسیله‌ی افراد وابسته تشکیل می‌شد تا به‌وسیله‌ی آنان به‌توان تبلیغات در جهت حمایت و تقویت رژیم انجام دهند. به همین‌دلیل دستور داده شده: «طبق معمول سال‌های قبل مبلغ سی‌هزار ریال برای برگزاری مراسم روضه‌خوانی ایام عاشورا که توسط آقای شعبان جعفری در تکیه دباغخانه انجام می‌گیرد در وجه مشارالیه پرداخت گردد.»

محرم سال 1341
منبع: تاریخ قیام پانزده خرداد به روایت اسناد (جلد اول)، مرکز اسناد انقلاب اسلامی


این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات