مرکز اسناد انقلاب اسلامی

کد خبر: ۷۳۳۷
میرزا یک ایرانی ایده‌­آلیست و یک مرد مذهبی تمام عیار بود. هیچگاه واجباتش ترک نمی­ شد و از نماز و روزه قصور نمی ­کرد...
تاریخ انتشار: ۱۰:۱۹ - ۱۰ آذر ۱۴۰۰ - 2021December 01

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ میرزا کوچک خان جنگلی، روحانی مبارزی بود که دل در گرو ایران داشت. شجاعت، وطن‌پرستی و آزادی‌خواهی را از ویژگی‌های وی دانسته‌اند. مرحوم علی دوانی درباره ویژگی‌های میرزای جنگل می‌نویسد:

میرزا سنین اول عمر را در مدرسه حاجی حسن واقع در «صالح­ آباد» رشت، و مدرسه «جامع» به آموختن صرف و نحو و تحصیلات دینی گذرانید. چند وقتی هم در تهران در مدرسه محمودیه به همین منظور اقامت گزید و می­ بایست قاعدتاً با این مقدمات، یک امام جماعت و یا یک مجتهد جامع­ الشرایط از کار درآید، اما حوادث و رخدادهای کشور افکارش را تغییر داد و عبا و عمامه را به تفنگ و فشنگ و نارنجک مبدل ساخت.

میرزا مردی خوش‌هیکل و قوی ­البنیه و زاغ چشم، دارای سیمائی متبسم و بازوانی ورزیده و پیشانی باز بود. از لحاظ اجتماعی مؤدب و متواضع و خوش‌برخورد و از جنبه روحی عفیف و با عاطفه و معتقد به فرایض دینی و مؤمن به اصول اخلاقی بود.

خاطراتی که از طلاب و دوستان ایام تحصیلش شنیده شد، مؤید این معنی است که میرزا کوچک از همان روزگار قدیم دارای صفاتی عالی و اخلاقی ممتاز بوده و بین طلاب و همسالانش شاگردی با استعداد، صریح ­اللهجه و طرفدار عدل و حامی مظلوم به شمار می­ رفته است.

هر کس به دیگری تعدی می­کرد یا کمترین اجحاف و بی­ اعتدالی روا می­ داشت، مشت میرزا بالای سر متعدی بلند می ­شد و تجاوز دانش آموزان دینی را مطلقاً به حقوق یکدیگر چه در داخل مدرسه و در خارج از آن بی ­کیفر نمی ­گذاشت.

او ورزش را دوست می­ داشت و هر روز تمرین می ­کرد. اهل هیچ­گونه مشروبات الکلی نبود؛ دخانیات مصرف نمی ­نمود؛ به تریاک و مشتقاتش لب نمی­ زد. مردی بود ساکت و متفکر و آرام. نطاق بود ولی آهسته و سنجیده سخن می ­گفت. صحبت­ هایش اغلب با لطیفه و مزاح توأم بود و خود نیز از مطایبات لذت می ­برد.

در قیافه ­اش جذبه­‌ای بود که با هرکس روبرو می ­شد به ندرت اتفاق می ­افتاد که طرف مقابل مجذوب متانت و مسحور بیانات میرزا نگردد. در جریان جنگ که قزاقان ایرانی به اسارت درمی ­آمدند، با سخنانی گرم و دلنشین با آن‌ها صحبت می ­کرد و ضمن آشنا ساختن‌شان به حقایق امور، آنان را مفتون اخلاق و حرکات خود می ­ساخت.

میرزا یک ایرانی ایده‌­آلیست و یک مرد مذهبی تمام عیار بود. هیچگاه واجباتش ترک نمی­ شد و از نماز و روزه قصور نمی­ کرد. در بین نماز، آیات «ومن یتوکل علی الله فهو حسبه» و«قل اللهم مالک الملک» و«لاتحسبن الذین قتلوا فی سبیل­ الله» را زمزمه می­ نمود ...گاهی از واقعه ناگواری دلتنگ می ­شد، سواره به گردش می­ رفت یا با آهنگ «هدی» یا «رهاب» اشعار سوزناکی می ­خواند. علاوه بر این ویژگی‌ها، میرزا مردی شجاع و نترس بود و تا پای جان بر آرمان خویش استوار ماند. او سرانجام در 11 آذر ماه 1300 به طرز سوزناکی به شهادت رسید.


منبع: نهضت روحانیون ایران؛ جلد 2؛ حجت‌الاسلام‌والمسلمین علی دوانی؛ انتشارات مرکز اسناد انقلاب اسلامی


ارسال به دوستان
نسخه چاپی
ارسال نظر