کلاس تاریخ

روایتی از اختناق در دوران شاه/ ساواک چه نقشی در زوال فرهنگی عصر پهلوی داشت؟

فریدون هویدا می‌­گوید: «ساواک فقط اسماً وابسته به نخست­‌وزیری بود وگرنه مستقل کار می­‌کرد و دستورات خود را نیز مستقیما از شاه می­‌گرفت. ساواک که کلیه فعالیت­‌هایش جنبه محرمانه و پنهانی داشت تمام سعی خود را به کار می­‌گرفت تا محیطی آکنده از ترس به وجود بیاورد...»
چهارشنبه ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۹ - ۱۲:۲۳

پایگاه مرکز اسناد انقلاب اسلامی؛ اختناق و فشار دو کلیدواژه‌­ای است که می‌­توان در توصیف عصر پهلوی آن­ها را به کار برد. در این دوره با اعمال فشار ساواک، علاوه بر امور سیاسی، در حوزه فرهنگ نیز زوال و ناباروری مشاهده می­‌شد.

فریدون هویدا برادر امیرعباس هویدا نخست‌­وزیر معروف شاه در خاطراتش با اشاره به اختناق در دوران پهلوی می­‌گوید: ساواک فقط اِسما وابسته به نخست­‌وزیری بود وگرنه مستقل کار می‌­کرد و دستورات خود را نیز مستقیماً از شاه می‌­گرفت. ساواک که کلیه فعالیت­‌هایش جنبه محرمانه و پنهانی داشت تمام سعی خود را به کار می­‌گرفت تا محیطی آکنده از ترس به وجود بیاورد و با این کار چنان جو مسمومی بر تمام جامعه از صدر تا ذیل حکم‌فرما کرده بود که هیچکس واقعا جرات نداشت در حضور دیگران سخنی به زبان بیاورد...

برقراری سانسور توسط ساواک تا بدان حد پیشرفت کرده بود که گاه اتفاق می­‌افتاد جلوی انتشار کتاب­‌هایی را که قبلا بارها چاپ شده بود می­‌گرفتند.یا مثلا از انتشار نمایشنامه­‌هایی مثل "هملت" یا "مکبث" فقط به این دلیل جلوگیری می­‌کرد که در آن‌ها شاه یا شاهزاده‌­ای کشته می‌شد.

ساواک فیلم­‌ها را به میل خود زیر قیچی سانسور می‌­برد و حتی یکبار از نمایش فیلم ساخته یکی از دوستانم به نام ابراهیم گلستان که داستان مرد تازه به ثروت رسیده‌­ای را مطرح می­‌کرد و به نظر ساواک مشاهده چنین ماجرایی می‌­توانست قضیه شاه بعد از بالا رفتن قیمت نفت را در ذهن بیننده تداعی کند جلوگیری شد.

درمورد دیگر نیز نویسنده‌­ای فقط به این بهانه چند روز به زندان ساواک افتاد که چرا یکی از مخالفین رژیم عبارت مندرج در یکی از کتاب­‌های وی را در نامه خود نقل کرده است!!

وزارت فرهنگ فرهنگ و هنر که همواره در اختیار شوهر خواهر شاه قرار داشت رفتاری در پیش گرفت که نتیجه­‌اش جز خفه کردن اندیشه­‌های خلاق نداشت...

این خبر را به اشتراک بگذارید:
ارسال نظرات