مرکز اسناد انقلاب اسلامی

آرشیو
2 صفحه

مبارزات آیت الله سعیدی با رژیم پهلوی در دهه 30 / ماجرای دستگیری شهید سعیدی در آبادان

شهيد سعيدى از روحانيونى بود که از سوى آيت‌الله بروجردى براى تبليغ به آبادان اعزام شد. در آنجا مورد توجه مردم آبادان بود و مقبوليت خوبى بين آنها پيدا کرده بود. شهيد سعيدى در اين شهر به‌واسطه‌ى سخنرانى‌هاى تند خود براى اولين بار دستگير شد.
به بهانه روز دزفول؛ مقاومت و پایداری

ناگفته‌هایی از مقاومت مردم دزفول در دوران دفاع مقدس / شهادت دسته‌جمعی دزفولی‌ها در موشکباران بعثی‌ها

«... مادری آن‌جا بود که به علی‌چنار می‌گفت اگر فقط يک کفش پسرم پيدا شود و من بفهمم که شهيد شده، خيالم راحت می‌شود.»
انقلاب اسلامی در ارومیه

روایتی از مقابله جوانان ارومیه با گروه‌های چپ / وقتی نجاران و آهنگران بساط چپی‌ها را برچیدند

ما شعار می‌دادیم‌ و شعارهای‌ ما مشخص‌ بود، و این‌ها هم‌ شروع‌ كردند شعارهای‌ خود را سر دادند. این‌ها تا سرِ بازار آمده‌، شعار كمونیستی‌ داده‌ بودند. یكسری‌ نجارها و آهنگران‌ و این‌ها ریختند در خیابان‌ آن‌قدر كتك‌ زدند كه‌ نوبت به‌ پلیس‌ ‌نرسید و این مقابله تا باعث‌ شد بساطشان‌ را جمع‌ كنند.
برشی از خاطرات احمد توکلی

پایگاه جاسوسی امریکا در بهشهر / تهدید مردم بومی توسط مستشاران امریکایی

یکی از تلخ‌ترین رخدادهای تاریخی دوران رژیم پهلوی است که شاید اغلب افرادی که آن روزها را درک کرده‌اند طعم تلخ این حقارت را چشیده باشند. این مسئله در شمال کشور به دلیل وجود پایگاه‌های جاسوسی امریکا علیه شوروی بیش از پیش می‌شد. آنچه که به جهت تاریخی به کاخ صفی‌آباد بهشهر مشهور است روزگاری پایگاه جاسوسی امریکا بود.
انقلاب اسلامی در اردبیل

اشعار انقلابی مردم اردبیل در عید فطر 1357 / حمله شهربانی اردبیل به انقلابیون بازار

مقارن با عید فطر سال 1357 مردم اردبیل با قرائت اشعار انقلابی اسدالله وثوقی به تظاهرات پرداختند.
انقلاب اسلامی در مشهد

شهدای رمضانی مشهد در سال 57 / جوانی که با زبان روزه به شهادت رسید

رضا حسن زاده، جوان محصل ۱۸ ساله‌ای... تحت تأثیر اندیشه‌های معنوی" فریاد الله اكبر سر داده بود، در جلوی چشم مردم با دهان روزه، با شلیک گلوله‌ای به خون خود غلطید...
انقلاب اسلامی در ارومیه

وقتی نام امام خمینی در مجالس ماه رمضان طنین‌انداز شد/ حساسیت ساواک ارومیه نسبت به منبرهای ماه رمضان

سید اصغر ناظم زاده می‌گوید: «روز دوم ماه مبارك رمضان به ارومیه رفتم... در مسجد لطفعلی‌خان كه یكی از مساجد فعال بود و جوانان انقلابی صحنه‌گردانان آن بودند، مستقر شدم. قبل از عزیمت به ارومیه، ‌به آیت‌الله طاهری خرم‌آبادی گفته بودم كه نام امام را در این شهر مطرح می‌کنم...

روزه‌داری در انفرادی ساواک / روایت مبارز تبریزی از دستگیری در ماه رمضان

«... غلط کردی خودت در را باز کردی!‌ خانه‌ی ننه‌ جانت که نیست، سلول انفرادی است! برو بتمرگ تو! [من(عبد یزدانی)] پیراهن و زیر پیراهن را برداشتم و چکان چکان آوردم داخل سلول و گفتم: ما گرسنه‌ایم، ماه رمضان است و روزه بودیم، چیزی بدهید بخوریم!»
به روایت مرتضی محمودی:

همکاری ساواکی ­ها با منافقین در آشوب‌ های اول انقلاب/  وقتی فرهنگیان اندیمشک نقشه ضد انقلاب را خنثی کردند

حدس ما کاملاً درست در آمد و تمام کسانی که در مدارس باعث تحصن و تظاهرات شدند از منافقین بودند و آن‌هایی که در خیابان­‌ها تظاهرات راه می‌اندازند و جلوی مردم شعار می‌­دادند، خودشان، پدرشان یا یکی از بستگان نزدیکشان  رسماً کد داشتند و حقوق‌بگیر ساواک بودند.
در طالبیه تبریز چه گذشت؟

جزئیاتی از فاجعه مدرسه طالبیه تبریز به روایت شاهدان عینی

درگيرى مدرسه طالبيه از آنجا آغاز شد كه اعلاميه امام(ره) در مدرسه طالبيه، روى ديوار نصب شده بود. مأموران شهربانى به درون مدرسه ريختند تا اعلاميه را پاره كنند، امّا با مقاومت طلاب مدرسه مواجه شدند. اين درگيرى به بازار كشيده شد. با خیزش مردمى كه از مسجد مقبره بيرون آمده بودند، محاصره نيروهاى شهربانى شكسته شد و در تعقيب آنها مردم مسجد قزلى هم به تظاهركنندگان پيوستند.
به روایت آیت الله طاهری خرم آبادی

همراهی علمای مشهد با نهضت امام خمینی در نیمه شعبان سال 57 / نگاه متحجرین به تحریم جشن نیمه شعبان توسط امام

به فكر افتاديم كه در مشهد فرمان و دستور امام مبنى بر لغو جشن‌های نیمه شعبان را اجرا و پياده كنيم. به اتفاق آقايان توسلى و مهدوى كنى با بعضى از آقايان ملاقات‌هايى انجام داديم. به هر صورت فعاليت‌هاى ما در مشهد مؤثر واقع گرديد و مشهد به منظور اجراى دستور حضرت امام با نيروهاى انقلاب هماهنگ شد.
برگی از خاطرات آیت‌الله طاهری خرم‌‌آبادی

روایتی از دیدار مردم لرستان با امام خمینی در قم / وقتی عشایر لر با لباس محلی به فیضیه آمدند

در مدتى كه حضرت امام در قم حضور داشت... هر روز سيل جمعيت از مناطق مختلف كشور براى ملاقات با امام به قم سرازير مى‌شد و امام با آن كهولت سن، روزى چند بار براى ديدار با مردم، از اين پله‌ها بالا و پايين مى‌رفت كه براى وضع مزاجى معظم‌له مناسب نبود.
نقش کمیته‌ها در تثبیت انقلاب

از دستگیری رئیس ساواک قم تا حفاظت از اماکن و تجهیزات نظامی / روایتی از فداکاری یک پاسدار

یکی از کارهای سخت ما که فراموش نشدنی است، حفاظت از سلاح و مهماتی بود که در گردنه قوچک در زاغه‌های زیر تپه‌ها انباشته شده بود. گاهی، روزی دو بار من به آنجا سر می‌زدم. همین آقای حیاتی که اخبار می‌گوید از پاسدارهای ما بود و در آن شرایط بسیار سخت در زیر برف و باران در همان گردنه‌ قوچک از آن سلاح‌ها و وسایل نظامی پاسداری می‌کرد. ما انباری از سلاح‌های سبک و سنگین را از دستبرد منافقین حفظ كردیم و صحیح و سالم به دست مسئولین دادیم.
به روایت آیت‌الله مجتهد شبستری

جزئیاتی از قیام مردم تبریز در 29 بهمن 56/ شهادتی که جرقه قیام بود!/ روزی که تبریزی ها یاد شهدای قم را زنده کردند

واقعه­ 29 بهمن تبريز وضع را عوض می کند و تأثيرگذار واقعی می ­شود؛ شاه مي‌خواست بر روی فاجعه­ قم پرده‌ای بکشد تا معلوم نشود ولي مراسم چهلم در تبريز سبب شد که هم فاجعه­ قم و هم قیام­ و شهداي جديد تبریز اسباب رسوايي بيشتر رژيم سلطنتي ‌شود و انقلاب را شکوفا ‌نماید. مراسم چهلم شهدای تبریز در یزد و در پی آن چهلم شهدای چند شهر دیگر انقلاب را شکوفا کرد بلکه به پیروزی رساند.
انقلاب اسلامی در قزوین

نقشه منافقین برای غارت لشگر 16 زرهی قزوین / وقتی جوانان قزوینی توطئه منافقین را خنثی کردند

آن روز بچه‌‏های سازمان مجاهدین خلق (منافقین) تا جلوی در پادگان جمع شده‌بودند، تا وارد آنجا شده و تمامی سلاح‏ها را به‌دست آورند. صبحگاه ارتش که برگزار شده‌بود، آنجا شلوغ شده‌بود و بین معتمدی و پرسنل درگیری به‌وجود آمد و ایشان مجروح بودند. من و سید محمد ابوترابی و بعضی از دوستان وارد پادگان شدیم. معتمدی و ملک معاون فرمانده تیپ قزوین دستگیر و به کمیته و [سپس] به تهران منتقل شدند. سید محمد ابوترابی جلوی درب ورودی پادگان روی سقف ماشین من رفت و سخنرانی کرد. و با این اقدام، مانع از دخالت سازمان مجاهدین شد. پس از آن، ایشان با استقرار در لشكر 16 زرهی مانع از خروج اسلحه و امکانات پادگان گردیدند.
به روایت سردار شهید سید محمد حجازی

بیعت همافران هوانیروز اصفهان با انقلاب اسلامی/ ساواک اصفهان چگونه تسخیر شد؟ / نقش کمیته دفاع شهری در آستان پیروزی انقلاب

سردار شهید حجازی می‌گوید: «مراسمی در مسجد سید اصفهان گذاشتند که یک تعداد زیادی از همافرهای هلی​کوپتری هوانیروز اصفهان آمده بودند و با انقلاب بیعت کردند. همان موقع ما در مسجد بودیم که این‌ها هم در آنجا جمع شده بودند و شعار می​دادند و یکی از آقایان هم برای آن‌ها سخنرانی می​کرد. شنیدیم که تلویزیون اعلام کرد انقلاب به پیروزی رسید، یعنی آن لحظه پیروزی انقلاب را ما در مسجد بودیم.»
انقلاب اسلامی در اردبیل

وقتی علمای اردبیل به متحصنین دانشگاه تهران پیوستند

مطلع شدیم که رفقای تهران تصمیم گرفته‌اند در مسجد دانشگاه متحصن شوند، آمدیم. آنجا من یادم هست که سه یا چهار شب در مسجد بودیم. همچنین یادم است که بعد از صرف صبحانه تظاهراتی در محوطه‌ی دانشگاه برگزار می‌کردیم، در داخل دانشگاه سخنرانی و راهپیمایی می‌کردیم. بعدازظهرها هم سخنرانی در داخل مسجد انجام می‌شد. آنهایی که در این تحصن شرکت کرده بودند
روایتی از آیت‌الله دری نجف‌آبادی

تحصن 250 نفره علما چگونه آغاز شد؟ / شرکت علمای نجف‌آباد در تحصن دانشگاه تهران

در هنگام تحصن افرادی همچون آيت‌الله طالقانى، آيت‌الله منتظرى، آيت‌الله ربانى شيرازى، آيت‌الله مؤمن و شهيد مفتح و عده‌اى ديگر، جلسات متعددى در اطاق‌هاى جنبى مسجد برگزار گرديد. در حقيقت، در آن زمان مسجد دانشگاه تهران به صورت مركز و كانون ثقلى جهت فعاليت و ارتباط فضلا و بزرگان درآمده بود. اتاق جنب مسجد دانشگاه نيز اتاق شور[مشورت] و فرمان بود. انعكاس خبر تحصن روحانيون مبارز در مسجد دانشگاه تهران به نشانه‌ اعتراض به بستن فرودگاه مهرآباد براى جلوگيرى از ورود امام خمينى(ره) در تهران و ساير شهرهاى كشور، شور و هيجان خاصى را به وجود آورده بود. مردم تهران و كسانى كه براى استقبال از امام به تهران آمده و ماندگار شده بودند، همين كه اين خبر را شنيدند به صورت دسته‌جمعى نوحه‌خوانان و در حالى كه دم گرفته و شعار مى‌دادند، خود را به دانشگاه تهران رساندند و در تحصن شركت كردند.
انقلاب اسلامی در مازندران

روایتی تازه از نقش زنان در مبارزات مردم مازندران / وقتی مادران آملی پناه جوانان انقلابی می‌شدند

زن خانه‌دار شاید بی‌سواد یا کم‌سواد درِ خانه را باز می‌کرد و این جوانان را که در معرض خطر بودند برای اینکه دستگیر نشوند، برای اینکه مورد اصابت قرار نگیرند، به خانه راه می‌داد. وقتی این جمعیت‌ها می‌آمدند و می‌رفتند و تظاهرات دسته‌جمعی بود دسته‌دسته این زن‌ها شربت درست می‌کردند... پیرزن، جوان، میان‌سال، می‌دادند دست برادرشان، دست بچه‌شان، نزدیک‌ترین افرادشان... و به لهجه‌ی مازندرانی(برار تو می براری)
انقلاب اسلامی در کردستان

کردها چگونه فرار شاه را جشن گرفتند؟ / شرکت جامعه کلیمیان در تظاهرات مردم سنندج

روز ۱۸ دی ماه پنج هزار نفر از مردم سنندج در حالی که پلاکاردهایی حاوی شعارهای اسلامی با خود حمل می‌کردند، در خیابان‌های این شهر دست به تظاهرات گسترده‌ای زدند. تظاهرکنندگان با تکرار شعار «تا خون در رگ ماست خمینی رهبر ماست» نابودی حکومت پهلوی را فریاد می‌زدند.