مرکز اسناد انقلاب اسلامی

سرمقاله
در تاریخ خفت‌بار سازمان مجاهدین خلق، نحوه برکشیدن مریم رجوی بسیار عجیب است. ازدواج غیرمنتظره او با مسعود رجوی، حتی اعضای سازمان را نیز در بهت و حیرت فرو برد. عجیب‌تر اینکه قبل از رسمی شدن این پیوند نامبارک، برخی از اعضای رده بالای سازمان از ارتباط غیرشرعی و غیررسمی مریم و مسعود آگاه بودند. تقریباً 8 سال بعد از وصلت مسعود و مریم رجوی، یعنی در روز 7 شهریور 1372، طبق معمول و به ناگاه اعلام شد كه شورای ملی مقاومت طی اجلاسی در بغداد، مریم رجوی را به‌عنوان رئیس‌جمهوری ایران برگزیده است. كوتاه زمانی بعد مریم برای انجام «مأموریت به خاطر آزادی و حاكمیت ملی و مردمی و در راستای آزادی خلق و میهن» راهی فرانسه شد، هرچند سه سال بعد به عراق بازگشت.
برگزیده مقالات
ضرورت توجه به مقوله "تاریخ" در نظام آموزشی کشور

تاریخ به مثابه علم نافع

برگی از خاطرات محمود صلاحی

نقش شهید بروجردی در بسیج پیشمرگان کُرد / روایتی از تشییع پیکر مسیح کردستان

روایت ناب از امام انقلاب

امام خمینی: انسان قدم به قدم ظاغوتی می‌شود

در حاشیه نمایشگاه کتاب مطرح شد:

اثر «پس مرتضی کو؟» چگونه متولد شد؟/ تولید آثار تاریخی برای کودکان، جهاد تبیین است/ برجسته‌ترین ویژگی «پس مرتضی کو؟» از نظر کلر ژوبرت چیست؟

پاسخ کوشکی به سه سوال کلیدی درباره منافقین

سازمان مجاهدین خلق چه کارکردی برای آمریکا دارد؟ / آیا ردپای آمریکا در عملیات تروریستی منافقین دیده می‌شود؟ / آیا روش فرقه رجوی در ضدیت با مردم ایران تغییر کرده است؟

رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی:

خانواده‌ها در سبد کالای خود جایی برای خرید کتاب برای کودکان باز بگذارند

انقلاب اسلامی در بجنورد

نگاهی به روحانیت مبارز بجنورد در دوران نهضت اسلامی

گزارش تصویری

حضور رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی در نمایشگاه کتاب

همزمان با نمایشگاه کتاب منتشر شد؛

طنین کتاب "جنگ جهانی بر ضد سوریه"

مناسبت ها
  • ۲۹ ارديبهشت
  • ۳۰ ارديبهشت
  • ۳۱ ارديبهشت
  • ۰۱ خرداد
  • ۰۲ خرداد
درگذشت استاد فخرالدین حجازی

درگذشت استاد فخرالدین حجازی استاد فخرالدین حجازی از فعالان سیاسی و وعاظ انقلابی که نماینده مردم تهران در اولین دوره مجلس شورای اسلامی بود در 29 اردیبهشت 1386 دار فانی را وداع گفت.

تاسیس حزب زحمتکشان

تاسیس حزب زحمتکشان حزب زحمتكشان به رياست مظفر بقائی در 30 اردیبهشت 1330 تأسيس شد.

ممنوع شدن حجاب در اماکن آموزشی رژیم پهلوی

ممنوع شدن حجاب در اماکن آموزشی رژیم پهلوی محمد رضا پهلوی در 31 اردیبهشت 1356 اعلام کرد استفاده از چادر در مدارس یا دانشگاهها امکان ندارد. وی از اسدالله علم وزیر دربار خواست این دستور العمل را به دولت ابلاغ کند.

شهادت محمد بروجردی

شهادت محمد بروجردی محمد بروجردی فرمانده قرارگاه حمزه سیدالشهدا(ع) سپاه در غرب کشور در اول خرداد 1362 به شهادت رسید. راه‌اندازی سازمان پیشمرگان کرد مسلمان از جمله ابتکارات او در مقابله با ضدانقلاب و بعث عراق بود. شهید بروجردی به دلیل خدمات وافری که به مردم کرد در غرب کشور داشت به "مسیح کردستان" ملقب شد.

برگزاری هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری

برگزاری هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری هفتمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری در 2 خرداد 1376 برگزار شد و طی آن سید محمد خاتمی با کسب اکثریت آرا به پیروزی رسید.

آرشیو