سركوب امید (دخالت‌های نظامی آمریكا و سازمان سیا از جنگ جهانی دوم به بعد)

ویلیام بلوم

۱,۰۲۰ تومان

توضیحات و مشخصات


پایان جنگ جهانی دوم سرآغاز دست‌اندازی شدید ایالات متحده‌ی آمریكا به نقاط مختلف جهان و دخالت بی‌رویه در امور كشورهای دیگر و سركوب هرگونه حركت‌های آزادیخواهانه و استقلال‌طلبانه به بهانه‌ها و عناوین مختلف بوده است. از خرابه‌های این جنگ عالم‌سوز دو قدرت ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی كمونیستی توانستند كمر راست كنند و هر كدام با ایدئولوژی و مكتب فكری خاص خود علیه دیگری به تبلیغ پرداختند. این دوران كه در تاریخ قرن بیستم به «جنگ سرد» معروف شده است، حاصل دست‌اندازی و زیادخواهی آمریكاییان در سایر كشورها و گسترش امپریالیسم و تقلای بی‌حد و حصر شوروی برای نشر كمونیسم می‌باشد. در این میان ایالات متحده هرگونه حركت آزادیخواهانه‌ی ملت‌های جهان را به بهانه‌های واهی از قبیل توطئه‌ی كمونیست‌ها سركوب كرد و هرگونه نور امیدی را برای رهایی از سیطره امپریالیسم خاموش ساخت.


شرح دخالت‌ها و سیاهكاری‌های ایالات متحده در ایران، خود حدیث بسیار مفصلی است كه با اجرای كودتای سیاه 28 مرداد و سركوب نهضت اصیل ایرانیان، حمایت از شاه و رژیم پهلوی شروع می‌شود و با غارت ثروت ملی ایران، وارد ساختن ایران در پیمان‌های بیهوده‌ی سیاسی ـ امنیتی، تأسیس و راه‌اندازی ساواك و آموزش پرسنل آن و فروش میلیاردها دلار اسلحه به ایران تا پیروزی انقلاب اسلامی تداوم می‌یابد.


كتاب «سركوب امید» شرح دخالت‌های ایالات متحده در 55 كشور مستقل دنیا به بهانه‌های واهی است. هرچند نویسنده به اوضاع داخلی كشورمان در عصر پهلوی و حمایت‌های آمریكا از بزرگ‌ترین دیكتاتور منطقه بسیار كمتر پرداخته و فقط به مقتضای بحث در بخش‌های مختلف كتاب به آن اشاره می‌كند، اما وقایع مربوط به دوران نهضت ملی و چگونگی اجرای كودتای 28 مرداد در بحث مستقل و نه‌چندان مبسوط آمده است. البته تمامی مطالب كتاب با واقعیت‌های جهانی همخوانی ندارد و نظرات و قضاوت‌های نویسنده نیز درباره‌ی تمامی گروه‌ها و نظام‌های حاكم بر كشورهای مختلف كاملاً صادق نیست.


مركز اسناد انقلاب اسلامی در راستای معرفی چهره و عملكرد واقعی ایالات متحده در برخورد با نهضت‌های رهایی‌بخش و شرح سیاهكاری‌های سازمان سیا در راه انداختن كودتا در نقاط مختلف جهان به تجدید چاپ این اثر اقدام كرده است.