درآمدی بر دیدگاه‌های جامعه‌شناختی، سیاسی و فقهی امام خمینی (ره)

۱۰,۱۰۰ تومان

توضیحات و مشخصات

در عصر مدرن كه دوران رشد فزاینده¬ی اندیشه‌های سكولار بوده است، پیروزی انقلاب اسلامی در ایران به رهبری یك مرجع دینی و با ماهیت و عنایتی معنوی و الهی، پدیده‌ای شگرف و در نوع خود بی‌نظیر است. انقلاب ایران در مقایسه با سایر انقلاب‌های عصر حاضر هم به لحاظ انگیزه‌ها و عوامل وقوع، هم درعامل رهبری و هم در زمینه¬ی حضور گسترده مردم و همنوایی با این حركت بزرگ، انقلابی منحصربه¬فرد و متمایز می‌باشد.
بی‌تردید در هر انقلابی عامل رهبری كه نقش بسیج توده‌های مختلف اجتماعی در راستای تحقق انقلاب و آرمان‌های آن را برعهده دارد، بسیار مهم و تعیین‌كننده است. این عامل در خصوص انقلاب اسلامی ایران نمود بیشتری داشته و بسیار برجسته است؛ به-طوری¬كه می‌توان ادعا كرد عامل رهبری امام خمینی مهم‌ترین و تعیین‌كننده‌ترین نقش را در پیروزی این انقلاب داشت.
مروری بر حركت‌های ضد استعماری و آزادی‌خواهانه و استقلال‌طلبانه¬ی یك قرن اخیر در ایران نشان می‌دهد كه اغلب این جنبش‌ها به دلیل فقدان یك رهبری مقتدر و منسجم كه بتواند تمام توده‌ها را حول یك محور متحد كرده و به سوی هدفی واحد به پیش ببرد، نهایتاً یا به انحراف كشیده شده و یا با شكست مواجه شده‌اند. انقلاب اسلامی با استفاده از تجارب گذشته و البته به دلیل وجود رهبری مقتدر همچون امام خمینی توانست تمام موانع را پشت سرگذاشته و در نهایت به پیروزی برسد و مقدمه تشكیل یك حكومت دینی بر مبنای آموزه‌های اسلام شیعی را فراهم نماید.
كتاب حاضر به قلم دكتر مصطفی رافعی به جنبه‌های مختلف شخصیت و اندیشه‌های امام خمینی پرداخته است. این كتاب ضمن بیان خاستگاه تاریخی و نظری اندیشه سیاسی امام خمینی، جایگاه فلسطین، آمریكا، جهاد، انقلاب، اجتهاد، حكومت اسلامی و مسائل مربوط به زنان را در اندیشه و دیدگاه‌های ایشان تبیین كرده است كه می‌تواند در فهم اندیشه و عمل سیاسی رهبر كبیر انقلاب اسلامی مفید واقع شود.